President Cup křížem krážem

05.08.2020 | Redakce

Mládežnický elitní turnaj hráčů do sedmnácti let, zvaný President Cup, letos nabídne již svůj 6. ročník. Jak ale tento mezinárodní turnaj probíhal v předchozích letech? Kdo mu dominoval a jak si v průběhu jednotlivých ročníků vedli domácí Oceláři?

Historie President Cupu se datuje od roku 2015, konkrétně od 7. srpna, kdy se v Třinci odehrál první zápas. Z úst nynějšího sportovního ředitele Jana Peterka, který v tehdejší době zastával funkci sportovního manažera mládeže, bylo zřejmé, že turnaj bude mít skvělou úroveň a bude na postu jedné z největších akcí na klubové úrovni v Třinci. Jeho slova se naplnila dle očekávání a z turnaje se stala každoroční tradice. Turnaj je také každoročně pořádán pod záštitou prezidenta klubu HC Oceláři Třinec Ing. Jána Modera, po kterém je i pojmenován.

První ročník

V premiérovém ročníku do Třince dorazily celky, které reprezentovaly svůj klub a svou zem s opravdu slušnou hokejovou minulostí. Pod Javorový přicestovali ze zahraničních mančaftů například ruský celek CSKA Moskva, běloruské Dinamo Minsk, finské Blues Espoo nebo lotyšské Dinamo Riga. Po boku Ocelářů Českou republiku reprezentovali také hráči Sparty, Vítkovic a Karlových Varů.

Premiérový ročník turnaje zcela ovládli hráči CSKA Moskva, kteří vyhráli všech pět zápasů včetně finále a celý turnaj zakončili s obdivuhodným skórem 41:4. Domácí Oceláři si vedli také velice dobře a se svými výbornými výkony se dostali až do finále, kde ale nestačili právě na Rusy, kterým podlehli v poměru 2:9 a nakonec se tak umístili na stříbrné pozici.

Druhý ročník

Druhý ročník probíhal v téměř totožné sestavě jako ten první, avšak s jediným rozdílem. Místo běloruského týmu Dinamo Minsk přicestovali hráči ruského Lokomotivu Jaroslavl. Nováčci turnaje se dokázali probít do finále i skrze své kolegy a obhájce titulu CSKA Moskva, které v semifinále udolali těsně 4:3. Ve finále se utkali s pražskou Spartou, kterou porazili po samostatných nájezdech a stali se tak dalšími nositeli zlatých medailí z tohoto turnaje. Domácím Ocelářům se tento ročník příliš nepovedl, a i přes velice vyrovnané zápasy nedokázali dostat štěstí na svou stranu a turnaj tak zakončili na poslední příčce.

Třetí ročník

President Cup 2017 nabídl opět skvělou podívanou a znovu měli možnost mezi sebou změřit síly týmy, které se zde v předešlých dvou ročnících potkávaly. Jediné dvě změny představovala účast slovenského celku HC Slovan Bratislava, který vystřídal obhájce titulu Lokomotiv Jaroslavl a opětovná účast běloruského týmu Dinamo Minsk, který nahradil finské Blues Espoo. V návaznosti na předchozí dva ročníky byl již před samotným začátkem turnaje favorizován ruský celek CSKA Moskva, který opět usiloval o medaile. Očekávání se naplnilo podle představ a ruská mašina dojela až do finále, kde si zopakovala souboj z premiérového ročníku proti Ocelářům. Oceláři v semifinále, a zároveň v derby plném emocí, porazili rivala z Vítkovic jednoznačně 6:1 a podruhé tak dostali možnost změřit síly ve finále s CSKA. Repríza finále prvního ročníku, bohužel pro Oceláře, dopadla znovu mnohem lépe pro ruský celek, který vyhrál zcela jasně 7:1.

Čtvrtý ročník

Čtvrtý ročník udržel jádro českých týmů, které se turnaje každoročně účastnili v předchozích třech letech. Dlouhodobí fanoušci President Cupu ale mohli i v tomto ročníku pozorovat změny v účasti zahraničních mančaftů. Běloruský tým Dinamo Minsk nahradila slovenská Dukla Trenčín a lotyšský celek Dinamo Riga nahradil tým ze stejné země HS Riga. I před startem tohoto ročníku se dávalo najevo, že ruský gigant CSKA Moskva bude aspirantem na titul. “Jako každý rok Rusové přijedou s nabitým kádrem, který sestavují z pětiset hráčů,” podotkl tehdejší a zároveň i aktuální sportovní manažer mládeže Jozef Daňo.

CSKA Moskva vletělo do turnaje jako uragán a hned v prvním měření sil s nováčkem turnaje, slovenským Trenčínem, zvítězilo zcela jednoznačně 16:1. Postup ruské mašiny byl v průběhu tohoto ročníku ještě hladší než v tom premiérovém. Rusové na konci turnaje nabyli skóre 61:2 po odehrání pěti zápasů! Ve finále Moskvané uštědřili Vítkovicím debakl 10:0 a zcela jednoznačně vyhráli celý turnaj. Oceláři skončili po neúspěšném souboji o bronzové medaile na čtvrté příčce, když prohráli proti celku HS Riga v poměru 3:8.

Pátý ročník

V loňském pátém ročníku byla opět zachována čtveřice českých celků a zahraniční týmy se podobně jako v předchozích ročnících znovu obměnily. Místo slovenského Trenčínu dorazil další nováček, tentokrát švédský mančaft Malmö Redhawks a slovenský Slovan Bratislava vystřídal ruský Lokomotiv Jaroslavl. Největší pozornost se tehdy motala kolem Lokomotivu a CSKA, protože prozatím pouze tyto dva celky dokázaly získat trofej President Cupu.

Oba dva ruské mančafty se proti sobě utkaly už v semifinále, kde po zdlouhavé bitvě zvítězili hráči CSKA Moskva 1:0 po samostatných nájezdech. Ve finále si CSKA změřilo síly s pražskou Spartou. Po vyrovnaných dvou třetinách rozhodla třetina třetí, ve které hráči CSKA nasázeli Spartě čtyři branky a vyhráli 8:5. Pro CSKA se jednalo už o čtvrté prvenství na tomto turnaji. Oceláři si zopakovali souboj z předešlého ročníku proti HS Rize, tentokrát však oba dva celky bojovaly o pátou příčku. Zápas byl mnohem vyrovnanější a s mnoha velkými šancemi na obou stranách. Bohužel pro Oceláře však rozhodovalo pověstné štěstíčko, které stálo na straně Lotyšů a umožnilo jim vstřelit branku v prodloužení, po kterém vyhráli 3:2. Oceláři tak skončili na šesté příčce.