ČLÁNEK

President Cup: První zápasy pro Oceláře, Rigu, CSKA a Vítkovice!

06.08.2018 | Martina Sikorová

První zápasy President Cupu už mají své vítěze! Ve WERK ARENĚ se z dvoubodového vítězství po nájezdech radovali mladíci Ocelářů a po šestnáctigólové exhibici slavili také hráči CSKA! V tréninkové hale si pro vítězství 6:1 došli hokejisté Rigy a v českém souboji uspěly Vítkovice!

Čtvrtý ročník President Cupu odstartoval soubojem domácího týmu s karlovarskou Energií a úvodní gól tohoto zápasu přišel až v čase 26:02. Z kruhu pro vhazování vyslal prudkou ránu Dawid Wawrzkiewicz, brankář Energie jeho střelu neudržel a puk zapadl za čáru. Vedení si ale domácí tým dlouho neudržel, jen o chvíli později se k odraženému kotouči dostal Lukáš März a napálil jej do sítě.

Třinečtí mladíci si mohli vzít svůj náskok brzy zpět, Przybyla ovšem v nařízeném trestném střílení selhal. Na další nájezdy došlo po základní hrací době. V dovednostní loterii nakonec uspěli hráči v červených dresech a zásluhou Alexandra Kašpárka a Serváce Petrovského urvali bonusový bod.

Vůbec první gól letošního President Cupu obstaral v zápase Rigy proti Slovanu lotyšský útočník Daniles Docenko-Svirido, jenž se už po sedmačtyřiceti sekundách prosadil z dorážky a poslal svůj tým do vedení. A také další puky padaly do sítě slovenského celku. V osmadvacáté minutě proměnil brejkovou situaci střelou mezi betony Valerijs Gucevics a krátce nato využil přesilovou hru Girts Silkalns. Početní výhodu vzápětí zužitkoval také Slovan a Alex Géci ranou z pravé strany vrátil slovenský celek do hry.

Ze snížení se ale hokejisté z Bratislavy dlouho neradovali a o necelé dvě minuty později opět inkasovali, když se přesným pokusem z mezikruží prezentoval Marks Kanins. Poslední branky tohoto zápasu padly v samém závěru. Aleksis Ostankovics zakončil v přečíslení dva na jednoho přesně a o pětadvacet sekund později uzavřel gólový účet střelou k tyči Marks Kanins.

Zápas mezi Trenčínem a Moskvou se velmi brzy změnil v exhibici ruského celku. Už po dvaačtyřiceti sekundách se k puku před odkrytou klecí dostal Daniil Ničuchrin a nezaváhal. Krátce nato se do statistik zapsal také Nikita Šalyškin, jenž se prezentoval přesnou střelou zápěstím. O třetí branku CSKA se postaral Stiven Sardarjan. Ruský útočník zakončil povedenou kombinaci svého týmu a zařídil Moskvě pohodlný náskok. Ten navíc postupem času ještě rostl. V čase 14:00 se z bezprostřední blízkosti prosadil Matvej Averočkin a vzápětí se podruhé v zápase radoval Daniil Ničuchrin.

V prostřední části se Rusové blýskli dalšími třemi góly v rozmezí několika minut. Artjom Kljujev se prezentoval tvrdou ranou do horního růžku, Danila Karpov se divákům předvedl přesným zakončením z první a Matvej Vasin zapsal gól po dorážce odraženého kotouče. Ani osmigólový náskok ale CSKA nestačil. O chvíli později se tak skóre na světelné tabuli měnilo znovu. V čase 33:01 se v předbrankovém prostoru nejlépe zorientoval Artjom Kljujev a vzápětí se z podobného místa prosadil také Michajl Berezovskij. K další přesné trefě pomohla ruským hráčům početní výhoda a dorážející Jevgenij Gorfinjak. Poté už se první branky dočkal také Trenčín a Martin Benko v závěru třetiny uklidil puk do odkryté klece soupeře.

Také nástup do třetí periody byl zcela v režii CSKA. Matvej Averočkin velmi brzy po návratu z kabiny vstřelil svou druhou branku, Daniil Rakitin poté s pomocí tyče vstřelil třináctý gól Moskvy a zhruba o minutu později už se Matvej Averočkin radoval z hattricku, když uklidil puk do sítě po přesné přihrávce spoluhráče. Během jediného oslabení pak ruští hokejisté přidali ještě další dva góly. Po objetí branky se do listiny střelců zapsal Danila Karpov a jako poslední se od modré čáry prosadil Artjom Grušnikov.

A také v malé aréně jsme byli svědky rychlého začátku. Už po pěti minutách se ranou z blízkosti branky prosadil Samuel Rajčan a Vítkovice šly do vedení. O pouhých devět sekund se navíc Ostravané těšili z dvougólového náskoku. V brankovišti se nejlépe zorientoval Josef Krejsa a dopravil kotouč za záda sparťanského brankáře. Mladíci z hlavního města mohli rychle snížit, rána Šestáka ale skončila jen mezi betony vítkovického gólmana. Poté se opět musel činit maskovaný muž Sparty, který si nejprve poradil s velkým tlakem soupeře a následně zneškodnil také trestné střílení Kotáska.

Na začátku druhé třetiny byly Vítkovice blízko třetímu gólu, střelu Machů od modré ale zneškodnila branková konstrukce. Pouhou sekundu před sirénou už ovšem hráči Ostravy zvedali ruce nad hlavy, když se prudkou ranou od modré prosadil Josef Krejsa. V čase 46:47 se Spartě podařilo snížit po dorážce Filipa Ducháče, k další dramatizaci zápasu už však nedošlo. Krátce nato totiž vrátil Ostravě třígólový náskok Josef Krejsa ranou zápěstím a v závěru utkání zpečetili první vítězství Vítkovic Marek Brada s dorážejícím Alexem Kotáskem.