Zápas č. 23  •  ne 7.8.2022  •  10:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
( 1:0, 1:4, 1:2)
Ukrajina
Oceláři Třinec: Milota (Skácel) – Dravecký, Holub, Byrtus, Mrtka, Solowski, Čmiel, Martiňák – Barna, Hebar, Švančara, Rybnikár, Granečný, Krišica, Murín, Bláha, Mikula, Pohludka, Urbánek, Weiss, Sajdok.
Ukrajina: Semehka (Berežnycky) – Truščenko, Lapko, Tuchyn, Bodnar, Tovkač, Udovenko, Rosstalnyj – Simčuk, Šulha, Safronov, Nagnijejev, Šarec, Babuškin, Jevtjechov, Skorochod, Vystavkin, Koida, Kulikov.
Branky a asistence: 10. Weiss (Dravecký), 39. Barna (Sajdok, Rybnikár), 45. Rybnikár (Pohludka, Barna) – 24. Simčuk (Kulikov), 24. Simčuk (Rosstalnyj), 28. Tuchyn (Lapko), 40. Vystavkin (Truščenko), 50. Truščenko (Koida), 59. Šulha

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Komentář

Velké zklamání pro domácí Oceláře, kteří po loňském prvenství skončili na prestižním mezinárodním turnaji dorostenecké kategorie bez medaile. Velkou radost naopak přinesla bronzová medaile ukrajinské reprezentaci do 17 let. Jako záskok za švédské Malmö udělali na letošním President Cupu velký dojem. A hokejoví fanoušci mohou s napětím sledovat, kam ukrajinské talenty jako Artem Šarets, Gavril Simčuk či Oleksij Jevtijechov budou ve svých kariérách ubírat dál.

Rozluštění hádanky, koho domácí trenér Malík pošle po včerejším skvělém výkonu Davida Skácela do branky, bylo jasné už na předzápasovém rozbruslení. Šéf třinecké střídačky ukázal na turnajovou jedničku a reprezentanta Jakuba Milotu. I s ním v zádech vstoupili domácí do bojů o bronzové medaile velmi dobře. Hned z prvního útoku nebezpečně zahrozil střelou z dálky Dravecký. Do útočné fáze se následně prodrali i Ukrajinci, Švančara zastavil pronikajícího Šulhu jen za cenu faulu. V přesilové hře Ukrajina několikrát nebezpečně zahrozila, skvělý Milota jejich tlaku odolal. Oceláři ubránili přesilovku a znovu se vrhli do útoku. Jenže Pohludka i unikající Urbánek nenašli mezírku za Semekhou. Na první branku si tak asi dvě stovky diváků ve WERK ARENĚ museli počkat až na přesilovou hru domácích. V desáté minutě našel rozehrávající Dravecký volného Weisse, který měl dost prostoru nebruslit si do lepší brankové příležitosti a nekompromisní rychlou střelou otevřel skóre. O chvíli později mohl přidat další zářez do pažby Pohludka, ve slibné pozici ale přestřelil branku. V závěru třetiny měli znovu domácí příležitost ke skórování. Samostatný únik ale Hebar zakončil jen do pravé tyče Semekhovy branky.

Hubené i slibné vedení soupeře Ukrajince na turnaji doposud nerozhodilo. A tuto tezi potvrdili reprezentanti i ve druhé třetině bronzového zápasu. Jen 49 vteřin stačilo, aby Ukrajinci otočili zápas. Nejprve obránci Ocelářů nedokázali dostat vyraženou střelu mimo dosah Simčuka, který propasíroval puk pod betony Miloty. O pár vteřin později ten samý hráč dojel puk a přečíslení 2n1 sám nekompromisně zakončil. No a když ve 28. minutě Tuchyn šikovně tečoval střelu od modré do branky, rázem Oceláři prohrávali už o dvě branky. Příslib dramatu v třetí třetině pak přineslo snížení Barny v závěru druhého dějství. Jenže Ukrajina i na tenhle gól dokázala 50 vteřin před sirénou odpovědět.

Před Oceláři tak čekal těžký úkol: dotáhnout dvoubrankového vedení Ukrajiny ve dvaceti minutách. Začali dobře. Z daného času uplynuly čtyři a půl minuty, když se Rybnikár dostal ke zblokované střele a vymetl růžek branky - 3:4. Ovšem za další čtyři minuty se opět projevil nedůraz před Milotou, za jehož záda zakončil dorážející Truščenko. Oceláři se dál hnali za vyrovnáním, zejména první formace si vytvářela slibné příležitosti. Jenže skvělý Semekha drama nechtěl připustit. Necelé tři minuty před koncem nabídli Ukrajinci domácím hráčům přesilovou hru. Trenér Malík znásobil přesilu odvoláním brankáře, jenže na modré čáře nešťastně upadl Holub a Ukrajinci se ve dvou vydali směrem k prázdné brance pojistit si bronzovou medaili - 3:6.

Oceláři tak zůstali bez medaile, naopak skvěle hrající Ukrajinci si hned při své první účasti pověsili na krk bronzové medaile.